دات نت نیوک
یکشنبه، 19 مرداد 1399 |
هفتمین کلاس اردوی تخصصی شعر هیئت(بانوان):

«بایسته های شعر هیئت»

11 شهریور 1397 17:02 | 0 نظر | 483 بازدید | امتیاز: با 0 رای
«بایسته های شعر هیئت»

آخرین کلاس روز سوم اردوی تخصصی شعر هیئت بانوان با حضور حاج سعید حدادیان برگزار شد و در این کلاس آموزشی به موضوع «اولویت های ساختاری و محتوایی در شعر هیئت» پرداخته شد.

سعید حدادیان ابتدا ضمن تشکر از شاعرانی که در این حیطه کار می‌کنند و‌ تشویق و ترغیب به ادامه این فعالیت، اهمیت و ارزش نوحه­سرایی را متذکر شد.

این مداح اهل بیت در مقدمه صحبت­های خود به شاعران حاضر گفت: «ریشه کلمه نوحه از نام حضرت نوح سرچشمه می‌گیرد، در زمان حضرت نوح حادثه­ای رخ داد و در آن بسیاری از انسان­ها به دلیل عصیان خود از بین رفتند و نابود شدند. حضرت نوح بسیار منقلب شدند و دائما در حال گریه بودند. به همین دلیل با وجود این‌که نامشان عبدالجبار بود دیگر نوح خطاب شدند و قابل توجه است که در قرآن مرتبا همین لقب ایشان به کار رفته است و این به این معناست که خدا گریه را دوست دارد.»

او درباره مبحث اولویت­های ساختاری و محتوایی شعر هیئت اضافه کرد: «نوحه به چهار دسته تقسیم می‌شود که شامل انواع ملی، فرا ملی، محلی و محفلی است و باید به این تقسیم بندی­ها توجه ویژه­ای داشت. به عنوان مثال یک نوحه می‌تواند متعلق به محفلی خاص باشد و بنابراین کلید واژه­های خاصی نیز داشته باشد. نوحه هایی که در یک منطقه خاص از کشور خوانده می‌شود و معمولا گویش متفاوتی دارند را نوحه محلی می‌نامند. وقتی زبان نوحه محلی فاخر، صاف و روشن و صمیمی باشد ممکن است تبدیل به یک نوحه ملی شود. مانند ترانه­های باباطاهر که با وجود محلی بودن بر سر زبان عموم مردم است.

سپس به نوحه فراملی اشاره­ای نموده و گفت: «باید مستند و مستدل و قابل فهم برای توده مردم و نخبگان جهان امروز باشد. گاهی اوقات نوحه حکم بیانیه دارد و بیانیه اصطلاحا به معنای بیان خواسته­های گروه قابل ملاحظه­ای از جامعه است.»

وی پیرامون تاثیر موسیقی بر شکل­گیری شعر نوحه خطاب به شاعران حاضر توضیح داد:«گاهی اوقات استفاده از آهنگ و ملودی­های زیبا و معروف به ما در سرایش نوحه کمک می‌کنند. ضمنا در این زمینه  تناسب ملودی و شعر نکته بسیار قابل اهمیتی است. پس سعی کنید از دستگاه­های موسیقی اصیل استفاده کنید. اما با شعر مبتذل و دون شأنْ به اصالت موسیقی­ها ضربه نزنید.»

او در خلال صحبت­های خود درباره لزوم نگاه شاعرانه در سرایش نوحه متذکر شد: «شاعر باید از زاویه­های متفاوت به قضایا نگاه کند. پردازش شخصیت در نوحه بسیار مهم است. شعر نوحه باید بدیع باشد و نوآوری و کشف داشته باشد و در آن باید به بینش و آفرینش جدید پرداخت. نوحه باید انقلابی و حماسی و شور انگیز باشد.»

حدادیان در پایان صحبت­های خود به اهمیت و ارزش حضور بانوان شاعر در حیطه نوحه­سرایی اشاره کرد و گفت: «نیمی از شاعرانی که در زمان پیغمبر(ص) شعر می­گفتند و‌ زیر سایه حضرت محمد(ص) به فعالیت شعری و ادبی مشغول بودند خانم­ها بودند، پس قدر خود را بدانید و در این مسیر قوی و پرشور حرکت کنید.»

 درپایان به عنوان حسن ختام جلسه به اجرای سرودی در مدح حضرت علی علیه السلام پرداخت.


امتیاز دهید Article Rating
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.