دات نت نیوک
چهارشنبه، 26 تیر 1398 |
باحضور علی محمد مودب و محمد مهدی سیار

«کارگاه نقد شعر هیئت 3»

11 شهریور 1397 19:02 | 0 نظر | 237 بازدید | امتیاز: با 0 رای
«کارگاه نقد شعر هیئت 3»

آخرین روزی که آفتابگردان های عضو دوره تخصصی شعر هیئت در مشهد مقدس حضور داشتند ،کارگاه نقد آخر با کارشناسی استاد علی محمد مودب و دکتر محمدمهدی سیار برگزار شد.

سمانه خلف زاده از قم اولین شاعری بود که در این کارگاه نوحه خود را ارائه داد و مطلع آن چنین بود:

بابایی بابایی شب شده کجایی؟

قرار بود زود بیای طول کشید جدایی...

محمد مهدی سیار در نقد این نوحه به نکات قابل توجهی اشاره کرد: این کار به لحاظ زبانی ضعف فاحشی نداشت و شعری زیبا از لحاظ ادبی بود، ملودی بسیار خوبی هم داشت، شاعر تلاش کرده است که ابتدا فضاسازی مناسبی داشته باشد و در ادامه کار روضه ها شکل می‌گیرد و مفاهیم کامل تر می‌شود، کلمات و ترکیباتی که در این شعر وجود دارد با دقت و هوشمندانه انتخاب شده اند.

علی محمد مودب نیز نظرهای خود را ارائه داد: جامعه امروز نیازمند نو آفرینی و تولید ملودی های جدید است و این باعث تکثر ملودی ها شده است اما اگر توجه کنیم که تربیت مخاطب به وسیله ی خودمان رخ می‌دهد با همان ملودی های گذشته و اصیل می‌توانیم شعرهای خوب بسراییم و این شعر در این زمینه موفق بود.

شاعر دیگری که در کارگاه نقد حاضر شد معصومه اسکندری از کاشمر بود و این نوحه را از زبان حضرت رباب خواند:

بوی غربت توی صحرا پیچیده

آتش نزن به قلب من با اشک هات...

شاعر کتاب رودخوانی درمورد این نوحه گفت: با این وجود که زبان محاوره بود اما کاملا سالم و فاخر بود، این نکته نیز قابل توجه است که شاعر افقی فراتر از مرثیه خوانی دارد و دور از فضای ترحم و رقت انگیزی به حماسه می‌پردازد.

مدیر عامل موسسه شهرستان ادب نیز نکته هایی بیان کرد: از کارهای زیبایی که در نوحه سرایی می‌توان انجام داد استفاده از کلیدواژه های قرآنی ست که در این شعر حضور داشت، شعر مضامین بسیار نابی داشت و از لحاظ محتوایی دارای نکات الهام بخش بود.

در پایان کارگاه نقد علی محمد مودب سخنانی را متذکر شد: شما به عنوان شاعرهای جوانی که در حیطه ی نوحه فعال هستند سعی کنید نگاه خود را به آیات و روایات دقیق تر کنید چرا که ما آمده ایم شاعری شیعه باشیم و ائمه علیهم السلام را به خوبی روایت کنیم، سعی کنید در روایت ها نسبت به زمانه شناخت کافی داشته باشیم و توجه کنیم که امام حاضر است و از امام حاضر نمی‌توان با امت غایب حرف زد، همه ی اهل بیت ما باید با مردمی که در حال هستند روایت بشوند و در این زمینه از کلید واژه های خوبی استفاده کنید که با قرآن پیوند بخورد.

و در آخر اضافه کرد: خوشا به حال شما شاعران جوانی که نوحه سرای قصه ی اهل بیت سلام الله هستید، ما به شما غبطه می‌خوریم و امیدواریم در ادامه ی این راه موفق باشید.

 


امتیاز دهید Article Rating
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.