دات نت نیوک
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 |

سعید سکاکی، شاعر آفتابگردانی، از «همسکوت» خود رونمایی کرد

26 اسفند 1395 14:19 | 0 نظر | 935 بازدید | امتیاز: با 0 رای
سعید سکاکی، شاعر آفتابگردانی، از «همسکوت» خود رونمایی کرد

به گزارش آفتابگردان‌ها به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: مراسم رونمایی از کتاب «همسکوت» اثر سعید سکاکی یکشنبۀ گذشته در مرکز تبادل کتاب با حضور بهمن بنی‌هاشمی، پژوهشگر و شاعر، میلاد عرفان‌پور، شاعر، سعید سکاکی، شاعر مجموعۀ همسکوت و آرش کامور، آهنگساز و نوازنده، برگزار شد.  
 
در این مراسم، بهمن بنی‌هاشمی درخصوص کتاب «همسکوت» گفت: «اولین مسئله‌ای که در مواجهه با مجموعه غزل جلب توجه می‌کند، شکل صوری و شاید بخش بیرونی غزل است که قافیه و آرایه‌های بدیعی در آن دیده می‌شود.  مجموعه‌شعر همسکوت دارای 36 غزل است. حدود 13 غزل آن با یک وزن به‌خصوص سروده شده اند.  تنوع وزن در این مجموعه‌شعر به نسبت این 36 غزل بسیار زیاد است.  شاعر 14 وزن متفاوت را به کار برده است».  
  
 
وی افزود: «شاعر در مجموعه‌شعر همسکوت در تعداد زیادی از وزن‌ها طبع‌آزمایی کرده است. موضوعی دربارۀ موسیقی شعر بیان می‌کنند که به لحن شاعر مربوط می شود؛  شاعر در یک وزن شعری راحت‌تر شعر می‌گوید، آن وزن جزئی از لحن شاعر شده است».

این پژوهشگر با اشاره به استفادۀ شاعر از خودآگاه شعر، هنگامی که از وزنی استفاده می‌کند که سرضرب‌های آن با یکدیگر اختلاف دارند، بیان کرد: «وقتی شاعر یک قافیه را در اثر خود می‌آورد، سیری از واژه را تداعی می‌کند. سیر تداعی‌هایی که واژۀ قافیه در مجموعۀ همسکوت تداعی می‌کند، از یک خانواده نیست.  ترکیب‌هایی مانند ملافۀ غم یا «پتوی ماتم» در این مجموعه‌شعری دیده می‌شود.  می‌تواند یک نوع اضافه تشبیهی باشد که شاعر از دو واژۀ متفاوت ساخته است.  این موضوع در تعداد کمی از ابیات مجموعه‌شعر همسکوت دیده می‌شود.  غزل‌هایی که نسل ما می‌گوید، یک نوع آشنایی‌زدایی مخصوص‌به‌خود را دارد که در دال‌ها اتفاق نیفتاده است، بلکه در مدلول‌ها اتفاق افتاده است و همین آشنایی‌زدایی مورد توجه فرمالیست‌ها بوده است.  تمام ابیات یک شکل مستقل از یکدیگر دارند و ارتباط این ابیات به هم در فضاسازی شاعر اتفاق می‌افتد».
 
در ادامۀ مراسم آرش کامور درخصوص سعید سکاکی بیان کرد: «من غم سعید را همیشه با ارتباط‌های دوری که داشتیم، احساس کرده‌ام. این غمی که در ادبیات دارد را غم خراسانی می‌نامم، این غم پیش‌برنده است. شاعر، آینه‌ساز و خواننده، آینه‌دار جامعه‌اش است؛  یک مقدار آینه‌داری داشته باشیم.  پیش از این غزل‌های سعید سکاکی را گرفته‌ام؛ امیدوارم بر روی آن آهنگسازی کنم».

در ادامۀ مراسم میلاد عرفان‌پور با اشاره به آشنایی خود با سعید سکاکی در سال 92 گفت: «دلگرمی ما به بسیاری از بزرگان ماست و امروزه بزرگان نیشابور را از جمله عطارها، شفیعی کدکنی‌ها و بدیع ها می‌بینیم.  امروز هم سعید سکاکی را در این دسته می‌بینیم.  دورۀ آشنایی ما با او از جلسات شهرستان ادب با عنوان آفتابگردان‌ها شروع شد. از همان ابتدا در شعرش نشانۀ نبوغش را می‌دیدیم. سکاکی جزء نخبگان دوره‌های آفتابگردان شهرستان ادب بود».   
  
در ادامۀ مراسم سعید سکاکی بیان کرد: «اولین غزلم را برای علیرضا بدیع فرستادم. او بسیار سر ذوق آمد و مرا تشویق کرد.  او جدا از آنکه آموزگارم بود، پناه و تکیه‌گاه من در شعر هم بود. پس از آن، استاد کاکایی بودند که در دانشگاه جلسات هفتگی و کارگاه‌های شعر داشتند.  بعد از آن میلاد عرفان‌پور بود که در شهرستان ادب از نقدهایش استفاده می‌کردم.  البته باید بگویم که من می‌خواستم 70 غزل را در این مجموعه چاپ کنم، اما نظرم عوض شد. در انتخاب شعرها هم بدیع کمکم کرد و جز دو شعر، سایر غزل‌ها از انتخاب‌های اوست».

پدر سعیدسکاکی نیز دربارۀ وی اظهار داشت: «سعید مهندسی می‌خواند و تصورش را نمی‌کردم که شاعر شود. وی تا قبل از دانشجویی‌اش شعر نمی‌گفت و شعر نمی‌خواند. خیلی به مسائل علمی ریاضی و فیزیک علاقه‌مند بود.  اصلاً فکر نمی‌کردم یک زمان این‌جا برای رونمایی از مجموعه‌شعرش بیایم».  
 

در پایان مراسم از کتاب همسکوت اثر سعید سکاکی رونمایی شد.

 


امتیاز دهید Article Rating
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.