دات نت نیوک
دوشنبه، 29 بهمن 1397 |
دومین فراخوان نقد و یادداشت نویسی سایت آفتابگردانها

بسمه‌تعالی

با سلام و احترام خدمت آفتابگردان‌های عزیز

 

همان‌طور که می‌دانید هدف ما از گرد آمدن تحت عنوان آفتابگردان‌ها، پیمودن راهی سخت و زیبا در کنار یکدیگر است به سوی شعر؛ راهی که پستی‌بلندی‌های فراوان و تماشاگاه‌های بسیار دارد. بی‌گمان از اقتضائات همین راه قدم نهادن در مسیرهای گوناگون شعر، از کلمه و کلام است تا معنا. در کنار همۀ این‌ها یکی از عرصه‌های مهمی که شعر امروز کشور سخت به آن نیازمند است عرصۀ «نقد» و «یادداشت‌نویسی» است؛ چنان که به اعتراف باید گفت نیاز شعر امروز کشور همانا نقد سالم، متعهد و تأثیرگذار است. اهمیت این مسئله را می‌توان با مراجعه به خاطره‌ای از رهبر فرهیختۀ انقلاب بهتر درک کرد. ایشان در ديدار با اعضاى مجمع نويسندگان مسلمان در 28/7/70 فرموده‌اند: «حدود شش، هفت سال پيش از اين، در جُنگ سوره، نقد خوبى از آقاى حسن حسينى ديدم كه دربارة شاعر عرب، نزار قبانى نوشته شده بود. بعدازظهرى بود كه مى‌خواستم بخوابم؛ اين نقد را كه مطالعه مى‌كردم، اصلاً خواب را از سر من برد! خدا مى‌داند كه من گريه كردم. گفتم واقعاً ببين انقلاب چه كرده است. جوانى آمده، در عالم نقد وارد شده و اين‌قدر خوب و قشنگ و شجاعانه حرف زده است. شماها بحمداللَّه چنين قدرتهايى داريد و چنين امكاناتى در شما هست.»

با توجه به این مهم و پرورش دادن قلم خویش به موازات ارتقای توانایی‌های خود در کار خلاقه و تقویت استعداد شاعری، پس از فراخوان اول نقد و یادداشت نویسی که در اسفندماه سال 1395 برگزار شد قصد داریم به حول و قوه الهی مرحله دوم فراخوان نقد و یادداشت‌نویسی بزرگ آفتابگردان‌ها را برگزار کنیم. اما آنچه مرحله دوم این طرح را از مرحله پیشین آن متمایز می‌سازد، اضافه شدن سر فصل «نقد و تحلیل موضوعی» است. توضیح آنکه در مرحله نخست، درخواست ما از اعضای آفتابگردان‌ها، صرفا نوشتن نقدی بر روی اثر یا آثار شاعران دیگر بود. اما در مرحله دوم «یادداشت‌نویسی و نقد سایت آفتابگردان‌ها»، علاقه‌مندان می‌توانند گذشته از نقد آثار دیگر، در موضوعات آزاد نیز به طرح مستدل و روش‌مند دیدگاه‌های خویش مبادرت ورزند. برای این منظور از همه شما عزیزان دعوت می‌کنیم که موضوعی آزاد را انتخاب کرده و درباره آن با توجه به شرایطی که در ادامه ذکر خواهد شد، یادداشت یا تحلیل خود را بنویسید. همچنین شما می‌توانید مانند فراخوان قبلی از میان آثار دوستانتان در دوره‌های آفتابگردان‌ها یک شعر، یا از میان مجموعه‌شعرهای چاپ‌شده مؤسسه شهرستان ادب یک کتاب را به انتخاب خود برگزینید و درباره آن یک یادداشت یا نقد بنویسید. دفتر شعر مؤسسه­ شهرستان ادب بعد از پایان مهلت فراخوان، مطالب رسیده را به گروهی از داوران خواهد سپرد تا با ارزیابی این آثار، بهترین ها را انتخاب و معرفی کنند. آثاری که از سوی منتقدان به عنوان آثار برتر برگزیده نمی‌شوند، همراه با ارزیابی مشروح داوران به نویسندگان آن‌ها بازگردانده می‌شود تا نویسندگانشان با اطلاع از نقاط قوت و ضعف خود، در تجربه‌های بعدی خویش مطالب بهتری را به نگارش درآورند. به آثار برگزیده نیز به نسبت امتیاز و رتبه‌ای که به دست می‌آورند هدایایی تقدیم خواهد شد و متن آن‌ها در سایت آفتابگردانها یا رسانه‌های مرتبط انتشار خواهد یافت.

چند تذکر:

۱- موضوعات یادداشت­ها باید صرفا در محدوده «شعر» باشند. لذا موضوعاتی که در زمینه ادبیات داستانی یا سایر انواع ادبی و هنری باشند پذیرفته نخواهند شد.

2- موضوعات مطالب باید ناظر به یک مسئله و در جهت پاسخگویی به آن تعیین شده باشند. لذا موضوعات کلی و عمومی پذیرفته نخواهند شد. به بیان دیگر یادداشت‌ها باید حاوی پرسش و مسئله‌ای واقعی و توانا در پاسخگویی دغدغه‌مندانه به آن باشند.

3- مطالب باید حاصل اندیشه و قلم شخص نویسنده باشد و در صورت استفاده از مطالب دیگران، با روش‌های صحیح علمی، حفظ اصول امانت‌داری در آن‌ها رعایت شده باشد.

4- برای مطالعه نکاتی کوتاه راجع به نقد و نقدنویسی می­توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://aftabgardanha.com/QA/ID/1582

5- پیشنهاد می‌شود که در فرصت پیش رو (تا 22 بهمن ماه) شعرهای خود را در دفتر شعرهای آفتابگردانهای سایت ثبت کنید تا هم کسانی که قصد نقد شعرها را دارند، انتخاب‌های بیشتری پیش رو داشته باشند و هم شعرهای بیشتری فرصت نقد شدن را بیابند. همچنین لازم به ذکر است نقدهایی که بر روی مجموعه‌شعرهای چاپ مؤسسه نوشته می‌شود، با سختگیری بیشتری داوری خواهد شد و هدایای ارزنده‌تری تعلق خواهد گرفت.

6- متن مطالب باید به لحاظ رعایت شیوه‌های نگارشی و حفظ چارچوب‌ها و موازین ویرایشی، متونی پیراسته و بی‌اشکال باشد.

7- متون ارسالی (نقد و یادداشت) باید در قالب یک فایل Word، با فونت B Lotus و در سایز ۱۴ تنظیم شده باشند. در این مرحله از فراخوان، حجم یادداشت­ها نباید کمتر از ۱۰۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰ کلمه باشند. درمورد حجم نقدها محدودیتی وجود ندارد.

8- مطالبی که موفق به کسب رتبه‌های اول تا سوم شوند به همراه سایر آثار برگزیده بعد از اعلام نتایج در سایت آفتابگردان‌ها به نشانی www.aftabgardanha.com منتشر خواهند شد.

9- مطالبی که سابق بر این در نشریه‌ها و یا فضای مجازی منتشر شده باشند در داوری شرکت داده نخواهند شد.

10- برای هر شرکت‌کننده امکان ارسال حداکثر ۳ یادداشت وجود دارد.

عدم رعایت هر یک از نکات بالا به صلاح‌دید هیئت داوران موجب کسر امتیاز از یادداشت یا حذف یادداشت از مرحله‌ی داوری خواهد شد.

لازم به ذکر است که جوایز نفرات برگزیده به شرح زیر خواهد بود:
نفر اول: هدیه نقدی به مبلغ 300هزار تومان + بن خرید کتاب از انتشارات شهرستان ادب به ارزش 100هزارتومان
نفر دوم: هدیه نقدی به مبلغ 200هزار تومان + بن خرید کتاب از انتشارات شهرستان ادب به ارزش 100هزارتومان
نفر سوم: هدیه نقدی به مبلغ 100هزار تومان + بن خرید کتاب از انتشارات شهرستان ادب به ارزش 100هزارتومان
نفرات چهارم و پنجم: بن خرید کتاب از انتشارات شهرستان ادب به ارزش 100هزارتومان

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا پایان بیست و دوم بهمن ماه 1396 از طریق پست الکترونیکی office4poem@gmail.com و یا نشانی تلگرامی @office4poem برای ما ارسال کنند. در پایان از همه‌ی اعضای دوره‌های آفتابگردان‌ها برای شرکت در این طرح دعوت و اعلام می‌کنیم که چشم‌ به راه مطالب خلاقانه و ارزشمندتان هستیم.